Будівництво століття. Ілон Маск запустить 12 тис. супутників для створення глобального інтернету

5

Комісія з комунікацій США схвалила запуск додаткових 7 тис. супутників у рамках проекту SpaceX Starlink. Компанія Ілона Маска планує покрити всю планету глобальним доступом в інтернет до кінця 2020-х.

Поява ракет-носіїв Falcon 9 і Falcon Heavy від приватного виробника SpaceX зробила справжню революцію в космічній галузі та значно знизила ціну запуску і виведення корисного вантажу на орбіту. Завдяки цьому, компанія Ілона Маска стала одним з головних партнерів NASA, і навіть тісно пов’язаний з Росією Казахстан вирішив відправляти свої супутники на Falcon 9.

У SpaceX на цьому не зупиняються, і збираються отримати максимальну вигоду від своїх багаторазових ракет, запустивши на них майже 12 тис. супутників для проекту глобального інтернету Starlink.

Кілька років тому Ілон Маск заявляв, що в рамках Starlink вони виведуть на низьку навколоземну орбіту 4425 інтернет-супутників. Але, днями федеральна комісія з комунікацій США схвалила розширений проект SpaceX і дозволила запуск додаткових 7 тис. супутників і, таким чином, незабаром Землю будуть оточувати майже 12 тис. космічних об’єктів лише однієї компанії.

Навіщо це потрібно?

SpaceX має намір розгорнути абсолютно нову мережу дешевого високошвидкісного доступу в інтернет. Оскільки традиційне широкосмугове підключення на Землі доступне далеко не всім, Ілон Маск вирішив подарувати світу «космічний інтернет».

Starlink буде доступний по всій земній кулі. Саме підключення буде безкоштовним, але користувачеві потрібно придбати термінал, який буде коштувати від $100 до $300.

На початку 2018-го Ілон Маск пожартував у Twitter, що слово «марсіани» є паролем від Wi-Fi нового інтернету.

Коли і куди почнуть запускати?

Оскільки діючий супутниковий інтернет є занадто дорогим і повільним через далеке розташування супутників зв’язку, SpaceX планує розмістити свої апарати дуже близько до Землі.

Основне сузір’я з 4 тис. супутників Starlink розмістять на висоті від 1110 до 1325 км. Додаткові 7 тис. і зовсім виведуть на низьку орбіту — від 335 км до 346 км.

Повідомлялося, що «кістяк» з 4 тис. супутників потрапить на орбіту не раніше ніж через 4 роки, 7,5 тис супутників SpaceX будуть у космосі вже через 6 років, а завершення проекту Starlink очікують до кінця 2020-х.

Головною проблемою є габарити супутників: довжина кожної інтернет-коробки становить 4 метри, а ширина і висота — приблизно 1,5 метра. Тому, для запуску перших 4 тис. знадобиться понад 400 запусків.

Чи є конкуренти?

Як пише видання Хабр, головним конкурентом Starlink є британське угруповання супутників OneWeb. Щоправда, через контракт з Роскосмосом проект під загрозою, оскільки служба безпеки Росії розглядає супутники як загрозу для країни.

Крім цього, комісія з комунікацій США дозволила запуск інтернет-супутників ще трьом компаніям — Kepler Communications, Telesat Canada і LeoSat. Але їхні плани несумірні з SpaceX, оскільки кожне телеком-підприємство збирається розташувати на орбіті всього приблизно 100 супутників.

Які ще проблеми?

Фахівці також занепокоєні збільшенням кількості космічного сміття, яке може спричинити величезний проект Ілона Маска.

Мовляв, інтернет — це, звісно, добре, але одна з представників комісії Джессіка Розенворсер нагадала, що викрутка, яку один з космонавтів впустив у космосі 35 років тому, кружляє по низькій навколоземній орбіті на швидкості майже понад 30 тис. км/год.

Невеликий об’єкт навряд чи поцілить в один із супутників, але, можливо, це саме він продірявив російський сегмент Міжнародної космічної станції?

Щоб уникнути псування орбітального майна, Ілон Маск пообіцяв, що всі супутники Starlink розмістять на різній висоті, і жоден з них не буде перегороджувати шлях іншим космічним апаратам.

Не варто забувати і про російські «глушилки», якими міноборони РФ збирається перегороджувати сигнал всесвітнього інтернету від SpaceX.

Джерело