З клітин імунної системи зробили вакцину проти раку

14

Група дослідників під керівництвом Джея Берзофски (Jay A. Berzofsky) оголосила про успішне завершення першої фази клінічного дослідження протиракової вакцини проти HER2-позитивних видів раку. Препарат дав клінічний результат у кількох пацієнтів з метастазами. Доповідь про результати дослідження представили на міжнародній конференції з імунотерапії раку.

Доклінічні дослідження показали ефективність методики в припиненні зростання великих пухлин і метастазів раку легенів у мишей. У першій фазі клінічного дослідження з 11 пацієнтів, які отримали збільшену дозу вакцини, у шести (54{c33fdc0af50eebc56930e31a19c0090e6b8f3cf0109eaa329bb0e34edef02b2f}) спостерігалося поліпшення стану; у однієї пацієнтки з раком яєчника поділ клітин пухлини зупинилося на 89 тижнів, у одного пацієнта з раком кишечника спостерігався часткову відповідь на терапію, що тривав 16 тижнів, у чотирьох пацієнтів (двох з раком прямої кишки, одного з раком простати і однієї пацієнтки з раком яєчника) змін не спостерігалося. У шести пацієнтів, які отримали менші дози вакцини, ефекту також не спостерігалося.

загрузка...

HER2 (Neu, ErbB-2, CD340) — мембранний білок, що бере участь в регулюванні процесів росту та поділу клітин. Надлишкова експресія гена, що кодує HER2, спостерігається в клітинах деяких видів агресивного раку молочної залози, яєчника і кишечника; існує ряд препаратів, що зв’язують HER2, їх застосування дозволяє значно підвищити ефективність інших видів терапії та знизити ризик рецидиву.

Дендритні клітини — клітини імунної системи, які розпізнають антигени і прикріплюють їх до своєї білкової оболонки. Після цього Т-лімфоцити стають здатними розпізнавати відповідні антигени і знищувати їх носіїв. «Познайомивши» дендритні клітини з антигенами ракових клітин, можна змусити лімфоцити пацієнта атакувати клітини пухлини.

Персоналізовані вакцини проти HER2-позитивного раку вчені створювали з власних лейкоцитів пацієнтів; їх перетворювали в дендритні клітини і генетично модифікували за допомогою вірусного вектора, несучого фрагмент гена, що кодує білок HER2. Після цього дендритні клітини вводили пацієнтам внутрішньошкірно.

Побічні ефекти звелися до подразнення шкіри на місці ін’єкції. На наступних етапах клінічного дослідження вчені планують збільшити дозування препарату і залучити до участі пацієнтів з HER2-позитивним на рак, які вже отримували інгібітори HER2, і поєднати вакцину і застосування таких препаратів.

Джерело